Instrukcja prania. Co znaczą symbole na metce?© Licencjodawca

Poznaj tajemnicze symbole na metkach. Już nigdy nie zniszczysz ubrania

Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
5 lipca 2023

Pranie to czynność, którą wielu z nas wykonuje automatycznie. Jednak wyciągając ubrania z pralki, nieraz przeżywamy rozgoryczenie - rozmiar się zbiegł, kolor się sprał lub też białe tkaniny poszarzały. Jak tego uniknąć? Wystarczy… poznać symbole na metkach!

Prosta instrukcja prania

Zdarzyło ci się, że ubranie zniszczyło się w praniu? Albo, że coś zafarbowało lub straciło kolor? Niestety, dzieje się to dość często i nawet jeśli regularnie korzystamy z pralki, to nietrudno jest popełnić błąd. Wystarczy, że zlekceważymy cenne informacje, które producent dołączył do ubrania.

Symbole na metce to instrukcja, która wyjaśnia, jak postępować z danym wyrobem tekstylnym. Niestety - zwykle nie zawiera słownego wyjaśnienia. Przygotowaliśmy zatem małą "ściągę", jak czytać tajemnicze znaki. Warto wydrukować i powiesić w łazience.

Naczynie z płynem - główny symbol prania

Naczynie przypominające miskę z wodą? To podstawowy symbol, który pojawia się na metce. Oznacza po prostu: można prać w pralce. Kłopot pojawia się, gdy mamy oprócz naczynia dodatkowe oznaczenia. Wówczas lepiej najpierw rozszyfrować, co znaczą.

Symbole prania - naczynie z wodą
Symbole prania - naczynie z wodą© Licencjodawca | Smart Parenting

I tak:

  • Symbol prania i kreska - prać z zachowaniem ostrożności.
  • Symbol prania i dwie kreski - prać delikatnie.
  • Symbol prania z ręką w naczyniu – prać ręcznie.

Może się jednak zdarzyć, że symbol prania jest przekreślony – oznacza to, że ubrania nie wolno prać w pralce. Jeśli widzimy rękę w naczyniu, wówczas najlepiej prać tkaninę w rękach.

Czasem na naczyniu z wodą pojawiają się także liczby lub kropki. Liczby oznaczają temperaturę, w jakiej można prać tkaninę. Odpowiadają im kropki. I tak, jeśli zauważysz jedną kropkę, oznacza to, by prać maksymalnie w temp. 30 stopni. Dwie kropki - to symbol 40 stopni. Trzy kropki – można prać w temp. 50 stopni. Cztery kropki – 60 stopni. Pięć kropek - 70 stopni. I sześć kropek - najlepiej prać w temp. do 95 stopni.

Trójkąty, koła i kwadraty

Naukę podstawowych symboli, które producenci umieszczają na metce, mamy już za sobą. Pora przejść do bardziej skomplikowanych oznaczeń, które sprawiają najwięcej trudności, a są kluczowe, by nie zniszczyć tkaniny.

Symbole na metkach - trójkąty, koła i kwadraty
Symbole na metkach - trójkąty, koła i kwadraty© Licencjodawca | Smart Parenting

Trójkąty i koła na metce oznaczają dodatki (wybielacze, odplamiacze), które można (bądź nie) dodawać do prania. Jeżeli na metce znajduje się przekreślony trójkąt - wówczas oznacza to, że bezwzględnie nie należy korzystać z wybielacza czy chloru. Jeśli widzimy trójkąt z napisem Cl - wówczas tkaninę można bezpiecznie chlorować. Kiedy jest przekreślony - nie używaj chloru. Trójkąt z dwiema kreskami oznacza z kolei, że możemy użyć wybielacza tlenowego.

Koło na metce - można czyścić chemicznie, ale gdy występuje w wersji przekreślonej - wówczas lepiej tego nie robić. Koło może zawierać także symbole:

  • A - można czyścić rozpuszczalnikiem;
  • F lub P - można czyścić benzyną bądź roztworem węglanu sodu na sucho;
  • W - można czyścić benzyną na mokro.

Kwadrat na metce - informuje, jak powinniśmy suszyć ubranie. Jeśli jest pusty - można korzystać z suszarki, jeśli jednak w środku znajduje się zamalowane koło, wówczas lepiej odpuścić sobie automatyczne suszenie. Kwadrat z pustym kołem w środku to dobra informacja dla posiadaczy suszarek bębnowych - można korzystać bez obaw, że tkanina się zniszczy. Kwadrat z kołem w środku i jedną kropką - można suszyć w suszarce, ale w niskiej temperaturze. Dwie kropki oznaczają normalną temperaturę, a trzy - wysoką.

Przygotowanie pralki

Chociaż znajomość instrukcji do prania to podstawa udanego procederu, to niezwykle istotne są również używane do niego środki - je również musimy prawidłowo zaaplikować.

Po pierwsze - jeśli używasz kapsułki do prania, pamiętaj, że należy położyć ją na dnie bębna, a dopiero potem wrzucać tam ubrania. Powszechnym błędem jest wrzucanie kapsułki na koniec, tuż przed zamknięciem drzwiczek od pralki. Grozi to po prostu tym, że kapsułka się źle rozpuści.

Jak przygotować pralkę do prania?
Jak przygotować pralkę do prania?© Licencjodawca | PETE MULLER

Jeśli jednak rezygnujemy z kapsułki na poczet proszku, od razu przejdźmy do dozownika. Ten zwykle podzielony jest na trzy komory. Tu, gdzie pojawia się ikona kwiatka, należy wlać płyn do płukania. Z kolei w miejsce oznaczone symbolem 1 lub I - wsypujemy środek piorący do prania wstępnego, z kolei w komorę z symbolem 2/II - umieszczamy proszek do prania.

Prasowanie - symbol żelazka

Po praniu i suszeniu, czas oczywiście na prasowanie. I tu też często pojawia się problem - zbyt wysoka temperatura może po prostu zniszczyć nasze ubranie. Dlatego jeśli na metce widzisz symbol pustego żelazka - śmiało, możesz prasować. Jeśli jednak jest przekreślone - lepiej nie ryzykować.

Podobnie jak w przypadku prania i przy suszeniu, tu też pojawiają się kropki. Żelazko z jedną kropką - ustaw sprzęt na maksymalnie 110 stopni. Dwie kropki w żelazku - 150 stopni. Trzy kropki - 200 stopni będzie bezpieczne dla tkaniny. Jeśli zauważyłeś ukośne kreski pod żelazkiem, lepiej nie używaj pary podczas prasowania.

Pranie wydaje się jeszcze prostsze, prawda? Pamiętaj o powyższej instrukcji, a już nigdy nie zniszczysz żadnego ubrania.

Źródło artykułu:WP Parenting
© Smart Parenting Magazine
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.