Wielkie pranie po wycieczce z dziećmi? Znamy sprawdzone sposoby na duże zabrudzenia!
Na dźwięk słowa "lato" do głowy najczęściej przychodzą nam rodzinne wyjazdy na łono natury, długie zabawy na świeżym powietrzu, pikniki na trawie i delektowanie się sezonowymi pysznościami. Niestety, każda z tych przyjemności poza wspaniałymi wspomnieniami zazwyczaj pozostawia także zabrudzenia na ubraniach. Jak się uporać z tymi "pamiątkami"? Skorzystaj z naszych porad, a uciążliwe plamy staną się tylko wspomnieniem.
Każdy urlop z dziećmi obfituje w emocje i przygody. Te drugie często można przywołać w pamięci na podstawie śladów pozostawionych na ubrankach malca. Plamy z owoców i czekolady to wspomnienie pysznych deserów jedzonych na urlopie. Zbrudzenia od trawy i błota są pamiątką po zabawie na łące, a smar na nogawkach spodni przypomina o rodzinnej wycieczce rowerowej za miasto. I choć każdy z tych momentów był wyjątkowy, to chcemy zachować je w sercu, a nie na odzieży.
Niestety, walka z powyjazdowymi plamami to duże wyzwanie – głównie dlatego, że podczas urlopu nie zawsze mamy czas i warunki, żeby rozprawiać się z brudem. Przez kilka dni zabrudzenia "utrwalają" się na tkaninie, przez co usunięcie ich często graniczy z cudem. Jeżeli na ulubionych rzeczach twojego dziecka wciąż widnieją takie nieestetyczne "pamiątki" z podróży, nie załamuj rąk, tylko skorzystaj z naszego poradnika i rozpraw się z plamami raz na zawsze. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Nieskazitelna biel letnich ubrań – jak zachować ją na dłużej?
Trudno wyobrazić sobie lato bez białych ubrań. Ten kolor jest nie tylko uniwersalny i ponadczasowy, ale także przyjazny naszej skórze. W przeciwieństwie do ciemnych odcieni biel odbija światło, zapobiegając przegrzaniu skóry nawet w duże upały. Trudno też zaprzeczyć, że białe T-shirty, koszule i sukienki świetnie komponują się z wakacyjną opalenizną! Niestety, jasna odzież nie jest praktycznym rozwiązaniem na urlopie – szczególnie u dzieci. Podczas zabaw ubranka malucha naturalnie brudzą się, co na białym stroju jest szczególnie widoczne i trudne do wywabienia. Dodatkowo śnieżnobiały kolor trudno utrzymać na długi czas. Białe ubrania zazwyczaj szybko szarzeją lub stają się żółte. Duży wpływ na to zjawisko mają promienie słoneczne, pot i kosmetyki stosowane na ciało, np. emulsja z filtrem SPF.
Jak przywrócić nieskazitelną biel ubrań i przedłużyć żywotność ich koloru? Radykalnym, ale najbardziej skutecznym środkiem jest wybielacz z aktywnym tlenem, który w mig rozprawia się z żółtymi plamami i poszarzałym kolorem ubrań. Możesz też sięgnąć po naturalne produkty o podobnych właściwościach, jak np. soda oczyszczona, zwykła sól kuchenna, ocet, woda utleniona lub amoniak. Wybraną substancją należy najpierw pokryć zabrudzenie i odczekać kilkanaście minut, a następnie dokładnie uprać. Z zażółceniami i szarością białych ubrań dobrze poradzą sobie także kapsułki Ariel Allin1 PODS – EXTRA CLEAN. Innowacyjna formuła skutecznie rozjaśnia zabrudzenia, a do tego działa nawet w niskich temperaturach. Tylko delikatnie. Jak usunąć plamy z naturalnych tkanin?
Letnie ubrania zazwyczaj uszyte są z cienkich, naturalnych tkanin, jak np. bawełna, jedwab czy len. Takie materiały wymagają czyszczenia z zachowaniem szczególnej troski i ostrożności, bo w przeciwnym razie wraz z plamami unicestwimy także kolor i strukturę ubrania. Odzież z naturalnych materiałów najlepiej prać ręcznie w chłodnej wodzie, jednak doskonale wiemy, że ten sposób w przypadku trudnych i uciążliwych zabrudzeń często okazuje się nieskuteczny. Jak zatem poradzić sobie z plamami na delikatnych ubraniach bez narażenia ich na zniszczenie?
Mocno zabrudzoną odzież z lnu i bawełny można uprać w pralce, jednak pamiętajmy, żeby temperatura wody nie przekraczała 40 stopni. W przeciwnym razie ubrania mogą się skurczyć i zdeformować. Uważajmy jednak na ostre, chemiczne środki – zamiast nich lepiej i bezpieczniej sięgnąć po delikatne środki o innowacyjnym działaniu, które jednocześnie czyszczą i odplamiają tkaniny, a także chronią i pielęgnują je: łagodne proszki, płyny do prania z lanoliną albo kapsułki o wszechstronnym działaniu. Ariel Allin1 PODS – EXTRA CLEAN to produkt, który łączy w sobie funkcję odplamiacza z łagodnym, nowoczesnym środkiem do czyszczenia i pielęgnacji tkanin. W ten sam sposób można śmiało prać także bawełnianą odzież. Niestety, w przypadku ubrań jedwabnych lepiej pozostać przy praniu ręcznym
i stosować jedynie delikatne detergenty. Uporczywe plamy na jedwabiu możesz spróbować usunąć przy pomocy specjalnego mydełka odplamiającego, octu lub sody oczyszczonej. Płukanie jedwabiu wodą z dodatkiem soku z cytryny doda tkaninie miękkości i blasku.
Wędrujące spodnie. Jak pozbyć się wakacyjnych plam z jeansów?
Jeansy to świetne rozwiązanie na letnie wyjazdy. Są wygodne, wytrzymałe, dobrze sprawdzają się zarówno w ciepłe, jak i w chłodniejsze dni. Jeżeli zależy nam na niewielkim bagażu, jeansowe spodnie mogą służyć jako element wielu wakacyjnych strojów. Niestety, jeansowy materiał świetnie chłonie zbrudzenia. Zazwyczaj po przyjeździe odkrywamy na spodniach liczne plamy po jedzeniu, kurzu, błocie i innych czynnikach, które razem tworzą niezwykle barwną i równie trudną do wyczyszczenia kompozycję.
Zazwyczaj jeansy nie wymagają częstego prania. Wręcz przeciwnie – jeżeli ubranie nie ma dużych zabrudzeń, lepiej robić to jak najrzadziej. Dlaczego? Częste pranie jeansów niszczy je i defasonuje. Sam prezes marki Levi's, Chip Bergh, przyznaje otwarcie, że nie pierze swoich dżinsów. Jeżeli chcesz je jedynie odświeżyć, możesz schować je do zamrażalnika. Niestety, niska temperatura nie pomoże, gdy na jeansie są plamy. Te powakacyjne "pamiątki" na jeansowych spodniach to najczęściej: trawa, błoto, smar czy ślady po jedzeniu. Tu także pomocna może okazać się sól soda oczyszczona lub ocet. Posyp plamy kryształkami lub zalej je octem, a po kilku minutach upierz w pralce, zgodnie z zleceniami producenta. Jeżeli brudne ślady na jeansie mają wiele dni, wybawieniem będą kapsułki Ariel Allin1 PODS – EXTRA CLEAN, które doskonale rozprawią się nawet z zaschniętymi zabrudzeniami.
Lato pełne smaku, czyli najczęstsze plamy po wakacyjnych łakociach
Wakacyjny relaks sprzyja degustowaniu letnich przysmaków, jak np. lody, gofry z bitą śmietaną i słodkimi sosami, soki, koktajle, desery i sezonowe owoce. Każdy z tych łakoci łączy wyborny smak i… trudne do usunięcia plamy, o które niestety bardzo łatwo podczas jedzenia. Truskawki, jagody czy poziomki wyglądają niewinnie, jednak ich sok pozostawia widoczne zarudzenia, które niezwykle ciężko sprać. Podobnie jest z czekoladą i gęstym sosem karmelowym. Choć maluchy je wręcz uwielbiają, to brązowe plamy po tych smakołykach pozostają na ubraniu (a tym samym w naszej pamięci) nawet po wielu praniach. Na wakacjach nietrudno też o zbrudzenie tłuszczem – olej ze smażonych ryb, frytek czy placków jedzonych przy nadmorskim deptaku powoduje tłuste i uporczywe plamy. Jak poradzić sobie z tymi wakacyjnymi "pamiątkami"?
Plamy z soku z owoców jagodowych spróbuj wywabić przy pomocy zsiadłego mleka, a następnie upierz w pralce z detergentem o właściwościach odplamiających. Tłuste zabrudzenia mogą być sporym wyzwaniem – szczególnie te zaschnięte. Do ich wywabienia możesz użyć alkoholu. Zamocz tkaninę w wodzie, a następnie zwilż plamę alkoholem. Możesz połączyć go z octem i taką miksturę nanieść na tłuste zbrudzenie. Następnie upierz odzież z dodatkiem odplamiającego detergentu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wbrew pozorom plamy z czekoladowych przysmaków wcale nie są takim trudnym przeciwnikiem. Zamocz je w mleku, a następnie spróbuj sprać przy pomocy mydła i ciepłej wody. Jeżeli mimo to zbrudzenie jest widoczne, sięgnij po wielofazowe kapsułki o nowoczesnej formule, jak np. Ariel Allin1 PODS – EXTRA CLEAN. Wyjątkowa formuła ze środkiem piorącym i dodatkową czerwoną komorą skutecznie usuwa plamy i przywraca rzeczom świeżość. Niech wspomnienia z wakacji istnieją tylko w waszych myślach i na fotografiach – nie na ubraniach.